Nakon uspješnog vikenda na Bledu i uskršnjeg puta u Hercegovinu i Mostaru, odlučili smo da je stvarno vrijeme i za jedan pravi put na jednu malo dalju destinaciju. Onu za koju bi predaleko bilo ići autom i za koju bi trebalo putovati avionom.
Let sa 2 toddlera zvuči kao savršen recept za katastrofu – vi i djeca, zatvoreni u metalnoj „limenci“ na par sati sa drugim nedužnim ljudima pred kojima se ne želite crvenjeti od neugodnosti u slučaju da vaši mali ljudi izgube živce i počnu ispoljavati svoje frustracije.
No, ja nisam unaprijed previše brinula o tome. Štreber u meni se bacio na istraživanje svih savjeta i trikova kako napraviti let što ugodnijim djeci, a i nama i drugim putnicima. Više manje se sve svodi na nekoliko ključnih savjeta koje sam skupila kroz istraživanje i naše iskustvo i koje sam odlučila podijeliti s vama.
- Imajte bocu vode/slušalice uz sebe
Kod polijetanja i slijetanja dolazi do promijene tlaka u avionu i svima nam se u jednom trenutku počinju „začepiti“ uši. Mi odrasli tad znamo da treba zijevnuti ili progutati slinu, no mali klinci to ne znaju i, ovisno o njihovoj dobi, ponekad im se ne može to ni objasniti. U tom slučaju može pomoći nošenje slušalica kod polijetanja ili im jednostavno dati nešto da piju (voda, sok, cica…). Mi smo imali spremno sve navedeno i, iako se naši malci nisu žalili da ih išta smeta, obavezno smo im nudili njihove boce onog trena kad smo i sami primijetili da nam se čepe uši.
- Birajte vrijeme leta kada su djeca odmorna
Iako bi kod dugih letova moglo biti praktično da se bira termin u kojemu bi dijete veći dio leta prespavalo, na kraćim letovima to nije slučaj. Djeci je u samom startu zanimljiva nova okolina i prvo će htjeti malo ju izvidjeti nego se odmah ušuškati i zaspati. Također, kod polijetanja, bilo da sjede vama u krilu ili na svom sjedalu, oni moraju biti vezani i to ne pruža baš neku opciju zauzimanja ugodnog položaja za spavanje. Dodamo li još i činjenicu da se na kraćim letovima odmah po gašenju znaka obaveznog vezanja počinje s posluživanjem hrane i pića, moramo računati na to da dosta dugo u letu neće imati takvu priliku u kojoj bi se u miru mogli ugodno namjestiti i zaspati. Svakako mogu kasnije tijekom leta, no s jako umornim djetetom do tada postoji velika šansa da ćete imati show program u obliku vrištanja i plača.
- Po aerodromu s kolicima i/ili nosiljkom
Ako sa sobom nosite kolica, možete ih checkirati zajedno s prtljagom ili ih koristiti skroz do izlaza. Tamo ih samo predate stjuardesi koja ih spremi i nakon slijetanja ih spusti i ostavi na izlazu za vas da ih preuzmete. Mi nismo koristili kolica već nosiljku koja se, kao i u svakodnevnom životu, pokazala vrlo korisnom. Ako je dosad niste koristili, uzmite si neko vrijeme unaprijed da se uhodate u nošenje jer to nije nešto što bi bilo praktično testirati na ovakvom putu.
- Autosjedalica tokom leta ili u beba u krilu
Ako imate dijete do 2 godine, ono ne zauzima vlastito sjedalo već u praksi sjedi roditelju u krilu. No, ako želite, možete rezervirati posebno sjedalo i za njega, ali tada je obavezno korištenje dječje autosjedalice s certifikatom za putovanje zrakoplovom. Osobno smo izabrali za Kalu da sjedi meni u krilu računajući da je dovoljno sigurno i komotnije za nju.
I za kraj…
- Dobro se opremite
Kako bi cijelo iskustvo bilo što jednostavnije, možete se opremiti sa nekoliko stvari.
- Hrana i piće
Ako putujete s klincima, gotovo sve aviokompanije dozvoljavaju unošenje njihovih bočica s pićem, kašica i nekih grickalica (preporučujem provjeru s vašom prije leta kako biste bili sigurni). Vjerujem da nam je već svima poznata važnost hrane u bilo kakvom izlasku s toddlerima. Nama su keksići bili spas u samom startu dok se čekalo polijetanje i tokom njega pa sve dok se nije ugasio znak za obavezno vezanje. U tom periodu treba biti miran u sjedalu, zavezan i s podignutim stolićem što je poseban izazov za djecu.
- Dječji ruksak
Adam je bio oduševljen što ima svoju „torbu“. Osim što nam je to bilo praktično jer smo u nju pohranili njihove igračke, boce i keksiće, držalo je Adama zabavljenim i dalo mu osjećaj važnosti dok je aerodromom vukao ju za sobom.
- Zabava za djecu
I dok se uvijek možete zabaviti bez ikakvih stvari, kreveljiti se i zezati, dobro je imati i pojačanje u obliku igračaka. Ipak pričamo o toddlerima koji kratko mogu zadržati pažnju na jednoj stvari. I zato svakako spakirajte nešto što bi dijete zabavilo – male igračke koje voli, bojanka i bojice, gel naljepnice u raznim oblicima koji se mogu lijepiti na prozor aviona i ako imate – tablet (naravno, može poslužiti i smartphone). Elektronika nam je zadnji izbor i mislim da, uzevši u obzir da se radi o iznimnoj situaciji, nije uopće loša stvar.
Kako je izgledala naša zabava na aerodromu i naš prvi let, možete vidjeti i sami. 😉
Usprkos svom istraživanju i pripremi, na sam dan putovanja sam se ipak zabrinula kako će sve to proći. No, znala sam da sam se pobrinula za sve što je u mojom moći kako bi bili spremi za taj pothvat i da dalje nema drugo nego naprijed. I kako to obično bude, ispalo je da sam se brinula bez veze. Da, bilo je nervoze, što je i bilo za očekivati, ali je u globalu sve prošlo odlično.
I sad… Jedva čekam sljedeći let. 😊