Već sam pisala o našem iskustvu (i ljubavi) prema platnenim pelenama.
Jednom kad se odlučiš na platnene pelene, slijedi drugi izbor. Upoznati se sa svim modelima i njihovim prednostima i izabrati koji se čini najbolji. Na prvu je zbunjujuće. Pp, mpp, aio, ai2, fold, pocket, split, os… Ne, ne pričam kineski i ne izmišljam riječi. To je samo rječnik svijeta platnenih pelena.
U početku se treba snaći među imenima i kraticama. Često se ne može ni zamisliti kako koji model izgleda i koje su mu prednosti ili mane pa je samim time teško odlučiti za neki. Dat ću sve od sebe u nastavku da sve objasnim i učinim te profesionalcem u startu.
Kako odabrati odgovarajući model?
Financijski je najisplativije tetranje. Najjednostavnije i jednokratnima najsličnije su aio pelene. Ali u praksi većina se odlučuje za ai2 ili mpp modele. Izbor se najviše na kraju svede na praktičnost (za mamu) i model koji najbolje odgovara bebi.
Ako se odučiš za mpp, svatko će ti preporučiti da za početak uzmeš pelene različitih šivalica (Mamina blaga, Kreativni kutak, Molly, Flafi, Dolisa, Boo & Boo Baby su samo neke od njih) jer svaka ima drugačiji model koji može ali ne mora odgovarati tvojoj bebi. Osim od naših šivalica, preko online shopova se mogu naručiti gotove, tvorničke pelene. Osobno, imam 3 “marke” pelena i iako su sve dosta različite, nama odgovaraju sve.
No da ti ja sad ne objašnjavam naširoko o svakom od njih, evo kratak vodič kroz sve modele:
Ukoliko se koriste isključivo platnene pelene, potrebno ih je nabaviti otprilike 25 – 30 komada te 5 – 10 zaštitnih gaća. Ako računamo da se mijenjaju svakih 2 do 3 sata (osim noćne pelene) te peru svaki drugi ili treći dan, to bi trebalo biti dovoljno. Zaštitne gaće, ukoliko nisu pokakane nije potrebno mijenjati kod svakog prematanja. Iznimka je kod novorođenčadi koja ima česte stolice; i dalje je količina dovoljna uz malo češće pranje.
Oko tetranja, aio ili ai2 modela nema puno filozofije. No kod modernih platnenih pelena postoje razne izvedbe (kod svih su potrebne zaštitne gaćice):
- pocket – pelena koja ima naprijed ili na guzi džepić u koji se stavi uložak radi boljeg upijanja (zbog odvojivih uložaka pelena je tanja i brže se suši)
- split – ima također odvojive uloške koji se najčešće za pelenu pričvrste s drukerima (najpopularnija varijanta, također se brzo i lako suši)
- fitted – ulošci su ušiveni u samoj peleni (najjednostavnija varijanta no zbog debljine i puno slojeva dugo se suši)
Održavanje platnenih pelena
Isključivo popišanu pelenu možeš, ali ne trebaš ispirati. Ukoliko je pelena pokakana, stolica se baca u wc te pelenu ispire pod mlazom hladne vode (što jači pritisak to bolje; tu su se pokazali blaženi tuševi sa podesivim mlazovima). Mrlje ponekad nestanu prilikom ispiranja ili u pranju. One koje ostanu, ako su od dojenačke stolice, nestanu ukoliko ih se osunča (zvuči nevjerojatno ali je istina). Također postoje i tzv. lineri (jednokratni biorazgradivi predlošci) koji se stave na pelenu čime se olakša odvajanje stolice s pelene jer se bacaju zajedno njom.
Iskorištenu pelenu do pranja možete čuvati na 2 načina:
- suhi način – Pelena se jednostavno odloži u kantu i poklopi poklopcem. Te pelene se mogu ali i ne moraju pošpricati blagom otopinom vode i eteričnog ulja čajevca koje ima antibakterijsko svojstvo. Ovim načinom se manje oštećuje tkanina i pelene traju dulje.
- mokri način – Pelene se drže potopljene u vodi što pomaže u uklanjanju mrlja. I u tu vodu se može dodati nekoliko kapi čajevca ili octa da bi neutralizirali neugodne mirise. Poželjno je tu vodu promijeniti svaki dan, maksimalno svaki drugi.
Mi peremo naše svaka 2 do 3 dana, ovisno o količini prljavih odnosno čistih pelena. Čuvamo ih na suhi način i bez špricanja (čitaj, samo bacimo u kantu i bok). I istina, poklopac je nužan jer, očekivano, mirisi korištene pelene nisu ugodni.
Pelene i coveri se peru na 60 stupnjeva jer je to temperatura pri kojoj se unište bakterije i gljivice. Preporučuje se korištenje praškastih deterđenata jer se oni tekući teže ispiru i samim time smanjuju moć upijanja. Varijanti pranja je mnogo; mi peremo sa pretpranjem i dodatnim ispiranjem. Ponekad i duplim, ovisno o količini stavljenog praška a time i pjene. Ne preporučuje se velika količina praška jer se tako teže isperu (zaostali prašak na peleni može nadražiti kožu) a i čine pelene krutima.
Korištenje omekšivača se ne preporučuje jer smanjuju moć upijanja i mogu štetiti bebinoj koži. Ukoliko postoji potreba za omekšavanjem pelena, u pretinac za omekšivač dodajte alkoholnog octa (ne brinite, neće pokupiti miris po octu).
Ukoliko se pelena nije dovoljno isprala od praška ili se na njima s vremenom nakupilo kamenca pa imaju neugodan miris, pelene možete potopiti u vodenoj otopini octa da omekšaju, takozvani stripping. Jedino se pelene od bambusa ne preporučuje namakati. Najbolje ih je pustiti da se natapaju nekoliko sati ili čak preko noći. Nakon toga, pelene se operu kao i inače.
Sušiti se mogu na zraku ili, osim zaštitnih gaća, u sušilici. Sušenje na zraku je ekonomičnije ali dulje traje i pelene budu krutije. Tada ih je dovoljno samo malo protrljati i time omekšaju. Nakon sušenja u sušilici, pelene budu mekše ali se može i dogoditi da neke pelene (osobito višeslojne moderne platnene pelene) ne budu suhe do kraja te ih je potrebno ostaviti dosušiti.
I možda misliš da je sve to divno i krasno kada si doma, kanta pri ruci za odložiti pelenu, tuš za isprati i sl. No nije puno kompliciranije pobrinuti se za njih i ako izađete van. Postoje tzv. wetbag-ovi, torbe s jednim ili dva pretinca (nama najpraktičniji izbor) u kojima nosite čiste pelene za promijeniti ih i odlažete iskorištene. Em su šareni i divni za vidjeti, em su praktični. Za izlazak su recimo odličan izbor gore spomenuti lineri, jer u slučaju sranja (da prostiš), samo taj liner sa sadržajem baciš u wc i pelenu pospremiš u wetbag.
A ako želiš ići all in, tu su i perive podloge za prematanje. Najčešćih dimenzija 50 x 70 cm, ekološko su i ekonomično rješenje.
Kao i s puno stvari s kojima se u životu prvi put susrećeš, i s platnenim pelenama se moraš upoznati i na njih malo naučiti. Na prvu se čini komplicirano no garantiram ti da je to faza koja će ti, gledano unatrag, biti smiješna. Al jednom kad se ufuraš, nevjerojatno je jednostavno.
I ponovno podsjećam na grupu Moderne platnene pelene gdje se kroz čitav pelenaški staž možeš posavjetovati s drugim mamama oko bilo čega vezano za pelene.
Nadam se da je sada sve jasno i da si spremna postati dio svijeta platnenih pelena. I za kraj, još samo jedna bitna činjenica: one često stvaraju ovisnost! Vrlo je moguće da ćeš se svako toliko uloviti da se dogovaraš od kupnje nove pelene ili pak racionaliziraš zašto ti još (samo ta jedna) treba. Smatraj se upozorenom. 😉
4 comments
Već dugo odoljevam ovoj napasti, ali u zadnje vrijeme skroz popuštam. Hehe. Tekst je odličan, nikako mi nije bilo jasno kad se o mpp i npr OI2 govori kao o dvije različite stvari ali ovdje je sve baš jasno prikazano. Super
Hvala ti! Drago mi je da je post bio koristan i nadam se da ćete se sad lakše odvažiti za korištenje platnenih pelena. 😉
Odličan tekst. Sve informacije na jednom mjestu za nas zbunjene početnike. Jedino me zanimaju cijene pa ako biste mogli napisati okvirno koliko što košta. Toliko pojmova i uopće ne znam gdje da potražim što niti koliko što otprilke košta. I u grupi sam, ali nigdje ništa nema konkretno o cijenama, a sve se bojim pitati.
Hvala Tihana, drago mi je da je post bio koristan!
A cijene variraju… Ovisno o proizvođaču/šivalici, o materijalu, eventualnim aplikacijama i na kraju krajeva o vrsti pelene. Cijene se mogu kretati od otprilike 80 kuna po peleni (mpp) pa sve i do 160 kn (ai2 + uložak). Nažalost, preciznije od toga teško mogu reći.
Moj prijedlog vam je vidjeti ponude u online shopovima poput http://www.eko-butik.com ili u dokumentima grupe zaviriti na popis šivalica, pogledati njihove profile ili stranice i jednostavno pitati (privatno u inbox) da vam pošalju ponudu one čije vam se pelene sviđaju. Vjerujte, biti će im drago da netko pokazuje interes za njihov rad. Samo hrabro! 😉